Co na hlavě, to v peněžence
Oděv, obuv, jídlo, bydlení, kultura, podle všech těchto znaků se dalo zvláště v dřívějších dobách rozpoznat, ke které společenské vrstvě člověk patří. Dnes už se dá poznat snad jen věk nositele, ale k tomu asi vidět účes nebo boty nepotřebujeme. Rozdíly se prostě postupem času setřely a každý si vlastně nosí, co uzná za vhodné. Stejně tak je to s účesem.
Pokud bychom se vrátili do středověku, bylo by nám po letmé prohlídce hlav, zvláště dámských, okamžitě jasné
Økterá nositelka účesu přijela z venkova
Økterá je doma ve městě
Øjak je její rodina movitá.
Bylo nepřípustné, aby si nějaká chudobka dovolila nosit to, co paní měšťanská.Bylo by to i nesvědomité klamání možných nápadníků, jelikož by mohli pozdě zjistit, že se zamilovali do té nepravé, která nemá patřičné žádoucí vlastnosti.
Mullet nebo skulett?
My se zaměříme na jeden zajímavý účes, který by asi ve zmíněném středověku neprošel. Mullet. Účes nejen zajímavého jména, ale i střihu. Vlasy se na temeni a po stranách hlavy ostříhaly nakrátko a vzadu se nechaly dlouhé. Když jsem zjišťovala názor dnešních kadeřníků, někteří měli jen oči v sloup a jiní tento účes nazvali katastrofou. Pro lepší představu, dva nejslavnější nositelé byli David Bowie a Jaromír Jágr.
A proč se účes jmenuje právě mullet? To jsem nezjistila. V překladu z angličtiny je to ryba – cípal. Podobnost jsem však žádnou nenašla.
Další názvy jsou už srozumitelnější
– na Jágra
– vpředu byznys, vzadu párty
– zvednuté záclony
– veverčí kožešina
– a na Moravě na řidiče autobusu
Pokud už si z důvodu nedostatku temenního porostu nemůžete mullet dovolit, zkuste skulett. Je určen pro pány, jimž vlasy odcestovaly dozadu. Vyholí se i ten zbytek a nechá se pouze zadní část. Vytvoří se tak akorát místo třeba pro kšiltovku. Tak, jak to vidíme na Ondřeji Hejmovi.