Rajče u soudu
Podobně tak, jako mají problém slepice, u kterých není možné určit, co bylo v jejich případě dříve, tak mají problém i rajčata. I když maličko odlišný. Rajská jablíčka mají potíž s identifikací neboli zaškatulkováním.
Nastolme tedy otázku– je rajče ovoce nebo zelenina? Podle botaniků (a ti by tomu měli rozumět nejvíce) spadá rajské jablko pod ovoce. Logické by to, vzhledem k tomu názvu, asi bylo. Vše je ale mnohem složitější.
· I Evropský parlament se přiklonil k botanikům.
· Jenže nejvyšší soud Spojených států v roce 1893 rozhodl, že rajče bude zelenina. Bylo to prozíravé. Na ovoce se totiž nevztahovalo dovozní clo.
· Zato ve státě Arkansas, možná aby se zavděčili všem, rozhodli, že je rajče obojí. Ovoce i zelenina.
Rajče může být i zrádné
Ať je to, jak chce, myslím, že je to tak trochu vedlejší. Důležité je, že je tento plod dobrý a potřebný pro náš organizmus. Výrobky z něho jsou pro přípravu některých jídel nepostradatelné.
a) omáčka na oblíbené špagety
b) tak trochu zapomenutá rajská polévka
c) milovaná i zatracovaná rajská omáčka
d) nepostradatelný kečup
Pokud bychom se přeli o tu původní otázku, zda ovoce nebo zelenina, mohli bychom přejít ještě na třetí stranu a tvrdit, že je rajče kořením. A také bychom měli pravdu. Pokud ho usušíme, můžeme s ním dochucovat pokrmy. Sušením rajče získává silnější, příjemnější aroma a výraznou chuť.
Na chléb raději zralé
A málem bych na jeden výrobek z rajských jablíček zapomněla. Už jste ochutnali chléb s máslem a nakrájenými rajčaty? Tak si ho zkuste vyrobit. To nemá chybu.
Jen opatrně s nezralými plody. Ty jsou totiž jedovaté! Pokud ale máte rádi kyselou chuť nezralých plodů, můžete je zpracovat tak, abyste riziko snížili. Rajčatová zavařenina, do které přidáte cukr, bude méně závadnou. Ale i tak tu určitě platí – Všeho s mírou.