Sportujeme na kolečkových bruslích
Jde o adekvátní http://www.kudyznudy.cz/Kam-pojedete/Cesky-raj/Cesky-raj/Mala-Skala.aspx alternativu k běhání nebo jízdě na kole, navíc je to přirozený pohyb, kdy organismus není zatěžován nárazy a je šetrnější především ke kolenním kloubům. Valná většina bruslařů používá brusle, kdy jsou kolečka v jedné řadě za sebou.
Podle účelu a druhu bruslení, ke kterému jsou použity, brusle dělíme na rekreační, fitness, které jsou určeny pro kondiční jízdu a jejich bota je pohodlná. Někteří výrobci už i v této kategorii začali brusle vybavovat většími kolečky, ty lépe překonávají malé nerovnosti. Brusle pro Freestyle mají malá kolečka a krátký rám, používají se nejčastěji v městské zástavbě a například pro slalom. Naproti tomu velkými kolečky jsou vybaveny brusle pro rychlobruslení, jejich bota je nízká a tvrdá, podobná cyklistickým tretrám. Používají se i skelety z karbonové tkaniny, ty je možné individuálně tvarovat podle nohy závodníka.
Brusle pro inline hokej umožňují díky takzvanému houpacímu rámu rychlé změny směru tak, jak to vyžaduje charakter hry. Jsou vybaveny menšími tvrdými kolečky, umožňujícími lepší zrychlení. Používají se ke kolektivnímu sportu, který se hraje se speciálním pukem nebo míčkem, z důvodu bezpečnosti musí být šněrovací, nesmí mít přezky nebo klipsny. Výhodou tohoto sportu mohou být nižší náklady, kdy se nemusí pronajímat ledová plocha, dá se hrát i v létě.
Je vhodné zkontrolovat brusle před každou jízdou, rotaci koleček, plynulost jejich otáčení, případně vybočení nebo nepatřičné zvuky. Není na škodu mít s sebou imbusový klíč, kterým případně uvolněná kolečka jednoduše dotáhnete. Většina ložisek je s tuhým mazivem, nevyžadujícím velkou pozornost. Jsou-li ložiska hlučnější nebo se kolečka neotáčejí úplně volně, je potřeba ložiska vyčistit a promazat. Vyskytnou-li se na rámu nebo na botě praskliny, je vhodné navštívit servis, nechat brusli odborně prohlédnout a předejít tak případnému zranění.